گزارش تصویری

هشدار اداره کل استاندارد سیستان و بلوچستان در خصوص استفاده از وسایل گازسوز

با توجه به فرارسیدن فصل سرما و بروز احتمالی حوادث ناگوار ناشی از عدم رعایت نکات ایمنی در استفاده از وسایل گازسوز، برای پیشگیری هرگونه حادثه، از وسایل گازسوز دارای علامت استاندارد استفاده نمائید. هرگز وسایل گازسوز دودکش‌دار را، حتی برای چند لحظه، بدون اتصال به دودکش روشن نکنید، زیرا محصولات احتراق که دارای منوکسید کربن و گازهای کشنده می‌باشند، وارد اتاق می‌شود. از کشیدن مسیرهای افقی طولانی دودکش و زدن زانویی اضافی برای اتصال وسایل گازسوز (از جمله بخاری گازسوز، آبگرمکن مخزن‌دار و آبگرمکن دیواری و پکیج‌های آبگرم) به کانال اصلی دودکش خودداری کنید. بخاری دودکش‌دار باید مجهز به وسایل ایمنی نظیر سنسور حساس به کاهش اکسیژن (ODS) و یا سنسور حرارتی ‌باشد. سنسور حساس به کاهش اکسیژن (ODS) وسیله‌ای است که زمانی که اکسیژن اتاق به کمتر از 18 درصد برسد بخاری را خاموش می‌کند و سنسور حرارتی وسیله‌ای است که اگر به دلایلی مانند مسدود بودن مسیر دودکش، محصولات احتراق به درون اتاق برگردد بخاری ‌را خاموش می‌کند. باید همواره از باز بودن مسیر دودکش و وجود کلاهک دودکش که در انتهای دودکش، در بیرون از ساختمان نصب می شود اطمینان حاصل

هشدار اداره کل استاندارد سیستان و بلوچستان در خصوص استفاده از وسایل گازسوز
شهروندان محترم استان
 با توجه به فرارسیدن فصل سرما و بروز احتمالی حوادث ناگوار ناشی از عدم رعایت نکات ایمنی در استفاده از وسایل گازسوز، برای پیشگیری هرگونه حادثه، از وسایل گازسوز دارای علامت استاندارد استفاده نمائید.
هرگز وسایل گازسوز دودکش‌دار را، حتی برای چند لحظه، بدون اتصال به دودکش روشن نکنید، زیرا محصولات احتراق که دارای منوکسید کربن و گازهای کشنده می‌باشند، وارد اتاق می‌شود. 
از کشیدن مسیرهای افقی طولانی دودکش و زدن زانویی اضافی برای اتصال وسایل گازسوز (از جمله بخاری گازسوز، آبگرمکن مخزن‌دار و آبگرمکن دیواری و پکیج‌های آبگرم) به کانال اصلی دودکش خودداری کنید. بخاری دودکش‌دار باید مجهز به وسایل ایمنی نظیر سنسور حساس به کاهش اکسیژن (ODS) و یا سنسور حرارتی ‌باشد. سنسور حساس به کاهش اکسیژن (ODS) وسیله‌ای است که زمانی که اکسیژن اتاق به کمتر از 18 درصد برسد بخاری را خاموش می‌کند و سنسور حرارتی وسیله‌ای است که اگر به دلایلی مانند مسدود بودن مسیر دودکش، محصولات احتراق به درون اتاق برگردد بخاری ‌را خاموش می‌کند.
باید همواره از باز بودن مسیر دودکش و وجود کلاهک دودکش که در انتهای دودکش، در بیرون از ساختمان نصب می شود اطمینان حاصل کرد
دو روش برای کنترل باز بودن مسیر دودکش وجود دارد: الف) روشن کردن کبریت در دهانه ورودی دودکش دیوار اتاق و کشیده شدن شعله به طرف بالا یکی از این راه ها است که اگر این کار صورت گرفت، مسیر دودکش باز است و اگر شعله بدون حرکت ماند، مسیر دودکش مسدود است. ب)  راه دوم گذاشتن دست و لمس کردن دودکش بخاری در محل اتصال آن به دیوار است که درصورت سرد بودن دودکش، باید بلافاصله بخاری را خاموش کرده و انسداد لوله دودکش را برطرف کرد.
از قراردادن دودکش وسایل گازسوز درون سطل آب خودداری کنید، زیرا جلوی خروج محصولات احتراق را که باید توسط دودکش خارج شوند، گرفته و باعث پس زدگی گازهای کشنده به داخل اتاق می شود.
تعدادی از  مرگ میرها به دلیل بی احتیاطی در استفاده از وسایل گاز سوز می باشد و هرگز از وسایل پخت و پز نظیر اجاق گاز و گازهای پیک نیکی برای گرم کردن محیطی که در آن است (خانه، خودرو و...) استفاده نکنید.
شهروندان محترم: نصب و تعمیرات وسایل گازسوز را به تعمیرکاران مجاز و خدمات پس از فروش واحد تولیدی بسپارید تا از ایمن بودن وسیله گازسوز مطمئن شوند همچنین از گارانتی و خدمات پس از فروش آنها بهره بگیرند.
علاوه بر در نظر گرفتن و رعایت نکات ایمنی فوق: برای استفاده از وسایل گاز سوز به برچسب مصرف انرژی بر روی دو محصول  بخاری دودکش‌دار و آبگرمکن فوری که تاکنون استاندارد معیار مصرف انرژی برای آنها تهیه و تدوین شده است، توجه نمایند. برچسب انرژی، مصرف کنندگان را با میزان کارایی انرژی وسایل انرژی‌بر آشنا می‌سازد. در بخشی از برچسب انرژی هفت حرف لاتین ازA  تا G  و هفت رنگ از سبز تا قرمز مشخص شده است که هر حرف و هر رنگ نشان دهنده درجه ای از مصرف انرژی  وسیله است. حرف A و رنگ سبز پررنگ نشانگر کمترین مصرف انرژی و بیشترین کارایی وسیله و حرفG  و رنگ قرمز نشانگر بیشترین مصرف و کمترین کارایی وسیله است.  
 

هشدار اداره کل استاندارد سیستان و بلوچستان در خصوص استفاده از وسایل گازسوز
1395/8/6 پنجشنبه